Madony ve tři ráno

Čtu takovou knížku, co mi půjčila kamarádka. Jmenuje se Madony ve tři ráno. A už v tom názvu je všechno Cituji z přebalu knížky.

“Líbí se mi jeden obrázek anglické malířky Antonie Rollsové. Ztvárnila na něm očividně unavenou Pannu Marii, která v noci kolébá na klíně malého Ježíška v pruhovaném pyžamku. Je nevyspalá a vypadá, že se brzy rozpláče. Děťátko je naopak plné energie, chtělo by si hrát. Mariin modrý plášť zdobí drobné křížky. Příliš čiperný Ježíšek je totiž ve tři ráno jejím křížem, který musí nést. I když má Marie tvář plnou vrásek, její svatozář září nad slunce jasněji.”

Dlouho jsem nečetla nic, co by líp vystihovalo mateřství. Minimálně tu část, kdy má člověk miminko.

Pro Brambůrku je doba kolem třetí ráno nějak zvláštně lákavá. Od jejího narození se stává, že hruba mezi půl třetí a čtvrtou jsme vzhůru. Ne každý den, ale na můj vkus hodně často. A i když je to náročné, ta doba má pro mě určitou poetiku. Nikdy nezapomenu na svítání nad Vltavou, když jsem nespala první noc s Kecalem v porodnici v Podolí. Na vesnici je to jiné, člověk nevidí z okna lampy, které se se svítáním zhasinají, lidi vracející se z nočních barů, kteří se motají, nezahlédne dělníky, kteří jdou domů z noční nebo spěchají na ranní, přijde i o první tramvaje. U nás na vesnici vidím ve čtyři ráno hlavně probouzející se přírodu na našem dvorečku, a slyším kohouty, kteří ohlašují, že brzy začne svítat. Později se ozve štěkající pes nebo projíždějící auto.

A já jen sedím, v triku vytahém od kojení, místy propoceném, místy mokrém od mlíka, s rozcuchanýma vlasama, huňatýma ponožkama, tělo bolí a jede na stand by mód, únava je veliká a trpělivě houpu tu noc už po několikáté miminko na balóně, hledím z okna na tu krásu a říkám si, že je to celé určitá modlitba, skoro až meditace. Modlitba matky, které byl svěřený důležitý úkol. Postarat se o ten malý zázrak, co se jí narodil.

Přikládám ten obraz, který inspiroval autorku knihy. A všem Madonám dobré ráno!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *