O sauně a nahotě

Když jsem Pracovitého poznala, šokoval mě jednou věcí. Zjistila jsem, že chodí do sauny. Jako fakt nahatej, ne v plavkách. A ještě k tomu s celou rodinou😳.

Tehdy to bylo mé první zaváhání ve vztahu. Ty brďo, chci chodit s někým, kdo mě chce vzít do sauny se svojí mámou, jejím přítelem a svou sestrou? Jsou vůbec normální? No, nakonec jsem s nim chodit nepřestala, ale saunovat jsem se s nima začala až o dost později😄.

Celkem rychle jsem pak zjistila, že saunování je úžasný a poměrně návykový. Když jsem konečně překonala stud a šla s celou jeho rodinou, tak to byla i celkem sranda. Navíc po sauně jsme si dali všichni tatarák a pivo a mně bylo jasné, že tuhle rodinu (a saunování s nimi) nelze nemilovat.

Když jsme se tedy před třemi lety přistěhovali ke tchýni a pak do vedlejšího domu, který jsme opravali, přišla hned řeč na to, že je nás tady konečně dost na to, aby se využila domácí sauna. Ještě nějakou dobu jsme s tím váhali a řešili možnosti. Loni jsme do toho konečně šli a v listopadu jsme se doma poprvé saunovali. Dva dny na to jsem zjistila, že jsem těhotná a chvilku pak saunování dala pauzu (ale fakt jen na chvilku, při těhotenství s Tygrem i Brambůrkou jsem se saunovala celou dobu kromě prvního trimestru, jen jemněji než obvykle), ale od té doby máme domácí saunu.

Letos jsme se odhodlali k tomu začít saunovat oba kluky. Motivací pro nás je hlavně jejich posílení imunity, to asi není nic nečekaného. Pro ně je hlavní motivací, proč chodit do sauny, to, že můžou nahatí běhat ve sněhu na dvorečku🙈. A tak se s nima saunujeme. Od letošního podzimu se snažíme je vzít do sauny aspoň jednou za dva týdny (častěji to nezvládáme, protože je to pro nás náročné na organizaci) a hlavně chceme, aby si saunování zamilovali.

Jak to prakticky provádíme?
Kluci začínali se saunováním, když měla sauna kolem 65 stupňů, aby v ní vůbec vydrželi. Postupně jsme teplotu přidávali. Dneska byli poprvé v plně rozpálené sauně, měla 95 stupňů.
Při saunování je člověk v teple obvykle kolem 15 minut. Děti vydrží na začátku (i při nižší teplotě) mnohem míň. Časem se ale interval prodlužuje.
Je důležité je v ohřívárně zabavit. Když by měli jen sedět, nevydrží ani tři minuty. Do sauny bereme hračky, povídáme si tam pohádky, zpíváme písničky, hrajeme si na cokoli, co kluky zabaví. Dnes zvládli sedm minut při každém cyklu.
Ochlazování musí být zábava. Skočit do ledové kádě s vodou není to, co by je bavilo a motivovalo (to dělají nudní dospělí). Stříkat na ně hadicí studenou vodu, zatímco oni běhají nahatí ve sněhu, to je jiná 😄.
Dost náročná část saunování s dětmi je odhadnout to, jestli už je jim fakt vedro a je potřeba se jít ochlazovat nebo naopak už je fakt zima a je potřeba jít zase do tepla. Protože typicky v ohřívárně, když se nudí, pořád tvrdí, že je jim vedro. A když pak s nima vyjdete ven, hned tvrdí, že je jim zima, i když jste sotva vyšli ven a z jejich tělíček se kouří😄
A po saunování rychlá sprcha a rovnou do postýlky. Spí do pěti minut od uložení (nejlepší benefit domácí sauny!).

Je tady někdo, kdo taky saunuje děti? Nebo aspoň sebe?

Fotka naší sauny nebo teda spíš výhledu z ní. Na česnek a zahradu ❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *