O návštěvě zubařky a čištění zubů

Máme za sebou další úspěšnou návštěvu paní zubařky. Úspěšnou proto, že nikdo z nás neměl ani jeden kaz. Uf.

Čistění zubů a děti, to je náročná disciplína. Začíná to hned s prvním zubem a s oblíbeným kartáčkem Prsťáčkem. Pamatuju si, jak jsem ho kupovala pro Kecala a byla nadšená, že už má ten první zub a můžeme čistit. Nadšení přešlo při prvním pokousání. Ještě teď cítím, jak ty prsty bolí, když se do nich mimino s chutí silou zakousne, protože si váš prst v kartáčku Prsťáčku poplete s kousátkem😫.

Ale to nejlepší přichází až později. Období, kdy si dítě ani za nic nechce zuby čistit. Zažili jsme to období s oběma klukama a nemám iluze, že by to s Brambůrkou mělo být v budoucnu jiné. No a přestože se sice snažíme mít v něčem respektující přístup, čištění zubů mezi tyhle věci spíš nepatří. Je to pro nás důležité, aby kluci měli zdravé zuby a tak se prostě dvakrát denně čistí bez debat. Jak jsme v tomhle období postupovali a co nám pomohlo?

🦷 Psala jsem bez debat, ale to neznamená, že bychom na kluky nastoupili a bez vysvětlení začali čistit zuby. Naopak se nám velmi osvědčilo vysvětlovat, proč je čištění důležité. Pomáhají k tomu knížky, obrázky, povídání nebo písničky (každej správnej zpěvák pro děti má motivační písničku o čůrání na nočníku a čištění zubů😄🙈). Klasika je třeba legendární seriál Byl jednou jeden život a díl o puse a zubech. Když kluci pochopili, že nečištění vede ke kazům a co to ty kazy vlastně jsou a jak jim můžou ublížit, hned si nechali ochotněji zuby dočišťovat.

🦷 Dokud ale byli kluci moc malí na to, aby tyhle souvislosti pochopili a už se čištění bránili, osvědčilo se nám prostě odvést jejich pozornost jinam. Skvělým pomocníkem v tomhle jsou pohádky v televizi nebo na počítači, případně opět písničky. Obzvlášť pokud dítěti jindy pohádky nepouštíte, obvykle je z toho tak vyjevené a nadšeně kouká, že si u toho nechá zuby vyčistit. Nám to pomohlo v nejednou krušném období. Zdravé zuby jsou pro nás dost velkou prioritou na to, abychom u toho zvládli poslouchat Miro Jaroše nebo koukat po sté na oblíbený díl Krtka a Pandy (i když už nám z toho trošku cuká oko😳).

🦷 Když začínáte čistit miminku, je potřeba být hodně opatrný. U Kecala se nám stala jedna nepříjemnost, kdy jsme ho neopatrně ďoubli do dásně a dost ho to bolelo. Samozřejmě pak tím byl jeho vztah k čištění zubů dost poznamenaný.

🦷 Obrovský rozdíl dělá kartáček s obrázkem, který se dítěti líbí, s oblíbenou postavičkou z pohádek, s přísavkou (!). Případně pasta, která dětem chutná (asi bych nespočítala, kolikrát jsem řekla “nežerte tu pastu a čistěte si zuby!”). Taková blbost, co?😄 Jo a když je nejhůř, dá se nechat dítě kartáček vybrat. Takovej dvouleťák má hned z toho čištění větší radost, když si vybral kartáček “já sám!”. A když si vybere blbej tvar, málo štětinek a tak? Furt lepší, když si nechá čistit horším kartáčkem, protože je na něm přísavka a auto, než když si nenechá zuby vyčistit skvělým kartáčkem.

🦷 V období, kdy bylo čištění problém a pokaždé jsme se s klukama prali i přes všechny opatření, o kterých jsem už psala, jsme zavedli pravidlo, že večer my rodiče dočišťujeme a ráno necháváme čištění na klucích. Přišlo nám, že pak nebudou mít čištění zubů tolik spojené s praním se s rodičema, když polovinu čištění budou moct udělat po svém, hezky s kelímkem u umyvadla nebo jakkoli jim zrovna přijde dobré. Ano, nevyčistili si zuby dokonale, ale jsem přesvědčená, že nám to pomohlo. Protože jak už jsem psala, zdravé zuby jsou pro nás prioritou, takže když to prostě nešlo jinak, čistili jsme za použití násilí. A to je pak lepší, když to tak není pokaždý. Dost živě si vybavuju, když jsme museli čistit zuby Kecalovi ve dvou lidech, protože udržet ho a vyčistit mu zuby bylo pro jednoho dospělého nemožné.

🦷 Sladkosti dětem nekupujeme, ale sem tam něco dostanou od jiných lidí, ve školce nebo od babiček. Pak klukům zdůrazňujeme, že po sladkém jídle je ještě důležitější si zuby vyčistit pořádně (oni to sami z Byl jednou jeden život ví). A už nám to párkrát pomohlo jako argument k tomu, aby si zuby nechali vyčistit, když bylo zrovna horší období a nic jiného nezabíralo, protože kdo si zuby pořádně nečistí, ten by sladké opravdu jíst neměl🤷‍♀️. Já vím, já vím, trošku manipulace, jenže když máte před sebou možnost použít tohle nebo zase batole násilím držet a prát se s nim, přijde mi to jako o trošku lepší varianta.

🦷 K zubařce jsme začali chodit s Kecalem v roce. Na preventivní prohlídky chodíme celá rodina co půl roku, takže Tygr byl u zubařky ještě dřív, Brambůrka už dvakrát spala v čekárně v kočárku, příště už se půjde ukázat i ona. Tím, že děti vidí, že je prevence normální a že i my si do křesla v klidu sedáme, nebojí se. Nebo alespoň ne tolik, aby byl s chozením k zubaři problém. Je ovšem potřeba najít si zubaře/zubařku, kteří to s dětma umí. My máme v tomhle velké štěstí🙏.

🦷🦷🦷 A nebojte, tohle období není věčné. Přejde jako každé náročnější období s dětma. Kluci už si teď čistí sami bez protestu a když si mají nechat zuby dočistit, prostě jen otevřou pusu a drží. I bez pohádky a dalších ptákovin kolem (kartáčky s přísavkama ale pořád vedou🙈).

Co vy, válčíte s čištěním zubů nebo je to pro vás a vaše děti pohoda?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *