Jak zvládat období vzdoru

TOHLE! ❤️

O víkendu jsem mluvila s rodinou o tom, jak jsem časem došla k tomu, že slova jsou mnohdy fakt zbytečná a že ve chvíli, kdy je dítě v emocích, opravdu platí mlčeti zlato. Protože dítě naše slova a vysvělování neslyší. Opravdu moc se mi osvědčilo odejít s dítětem (nebo ho i odnést, když dobrovolně odejít nechce) někam do klidu, kde budeme sami. A pak jen sedět, mlčet a čekat. Čekat, až se začne zklidňovat. Až ve chvíli, kdy přejde z hysterie a vztekání do pofňukávání, když už vidím, že je mu ta situace líto, jen neví, co s tím, teprv pak nabízím obejmutí. Teprv po zklidnění emocí a pomazlení, které dítě ujistí, že ho miluju i přes to, co právě předvedlo, má cenu s ním tu situaci rozebírat.

Dítě na videu je ještě trošku slabší level než jsou kluci. Ti ještě někdy mlátí do dveří, věcí kolem nebo hůř do mě. Zachovat klid v takovou chvíli je opravdu složité.

Tohle je nádherně zvládnutá situace a ideál, ke kterému taky směřuju. Někdy to zvládnu podobně skvěle (a to jsem pak na sebe právem pyšná), někdy hůř, někdy to nezvládnu vůbec😢. Protože to chce prostě vnitřní klid a srovnání se s tou situací. A být celkově tak nějak v pohodě. Nevyspanej, frustrovanej a nešťastnej rodič tohle neumí. Ten ještě začne přílévat olej do ohně vzteku dítěte tím, že na něj začne křičet nebo ho bít. To nepomůže nikdy, tím si buďte jistí.

Proto pokud se vám líbí, jak to tady táta zvládl, mějte na paměti, že je nutné v první řadě pečovat o vás, o to, abyste byli v pohodě a měli takovou trpělivost(!!!). Pak je dobré zavřít pusu, nekomentovat, nepoučovat, nevysvětlovat, nekárat. Nabídnout bezpečný prostor pro emoce dítěte. A čekat a čekat. Až po vybití emocí obejmout, ujistit, že vaše láska je pořád stejná. Teprve na závěr může přijít vysvětlování. A pozor! Celou tu dobu zůstává hranice pevně na místě. To, že dítě necháte projevit své emoce a pak ho obejmete, nic nemění na tom faktu, že něco nemůže (což je obvykle důvod, proč takový vztek nastane).

A na závěr moje oblíbená modlitba:

🙏Bože, děkuji ti za naše děti. Je to dar a vážím si ho. A prosím tě za trpělivost a sílu, abych zvládla jejich výchovu co nejlépe.🙏

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *