Proč už nemám tělísko

Pamatujete na článek o antikoncepci, který tady na blogu (tedy na facebookové stránce) rozpoutal celkem zajímavou debatu? Pokud jste ho nečetli a zajímá vás tohle téma, můžete si ho přečíst tady anebo tady. Na facebooku doporučuju nevynechat diskuzi. Od té doby se mnohé změnilo a tak dnes píšu pokračování.

Naposled jsem skončila u toho, že po letech hledání a dvou neplánovaných těhotenstvích jsem si nechala dát nehormonální tělísko, teď už ho ale nemám. Co se stalo? Proč jsem si ho nechala vyndat? A jak se chráníme? Nejsem náhodou počtvrtý těhotná? (Na to teda odpovím rovnou, NEJSEM!)

Tělísko jsem si nechala zavést hned po šestinedělí s Brambůrkou. Nechtěla jsem riskovat další těhotenství a hodně možností jsme už vyzkoušeli a buď nám nevyhovovaly nebo selhaly. Samotnému tělísku jsem ale nevěřila a tak jsme zároveň přerušovali. Jenže hned od začátku jsem s tělískem měla problémy. Jednak jsem měla opravdu hodně silnou menstruaci. Ty dva nejsilnější dny jsem z toho šílela a kromě toho i bolesti byly intenzivnější, než jsem byla zvyklá. Ale s tímhle jsem celkem počítala a samo o sobě by to asi nebyl důvod pro vyndání tělíska.

Menstruace se mi ale taky prodloužila. Najednou jsem nekrvácela čtyři nebo pět dní, ale třeba sedm až osm. V kombinaci s tím, že obzvláště ten začátek byl hodně intenzivní, mě menstruace pokaždé dost odrovnala. Mám celý život málo železa a cítila jsem, že je pro mé tělo takhle silná menstruace náročná. Výhodou bylo, že se mi prodloužil cyklus. Takže na začátku jsem sice měla náročnější menzes, ale na druhou stranu jsem pak měla třeba i třicet až čtyřicet dní klid. Pořád to tedy celkem šlo.

Tak to bylo první rok. Pak se ale začal cyklus zkracovat. Nevím proč, ale po několika měsících jsem měla cyklus dlouhý jen 26 dní. Do toho se mi menstruace ještě prodloužila, takže trvala celých dvanáct dní. Téměř polovinu cyklu jsem tím pádem musela řešit menstruační pomůcky, krvácení a bolesti. To už byl hodně pádný argument pro to, aby šlo tělísko ven.

Poslední kapku tomu daly řezavé bolesti, které se mi začaly objevovat. Byly tak nepříjemné, že když mě zrovna trápily, nemohla jsem sedět. Dalo se stát nebo ležet, ale sednout si nešlo. Trvaly obvykle den, den a půl. Několikrát jsem kvůli nim byla na gynekologii, doktor vše vyšetřil, nic nenašel, udělal stěry, potom i HPV testy, snažil se mě přeléčit antibiotiky a dalšími léky. Nic z toho nepomohlo a bolesti se stále objevovaly. Po delší úvaze jsem proto rozhodla, že je čas se s tělískem rozloučit.

Jen malá vsuvka. Tři dny po vytažení tělíska se bolesti objevily znovu a mě málem trefilo. Až v tu chvíli mě napadlo podívat se do menstruační aplikace na mobilu, kdy se ty řezavé bolesti objevují (poctivě jsem si je značila). A došlo mi, že jsou asi ovulační. Teď už to vím jistě. Po zpravidelnění menstruace to už totiž bylo v kalendáři jasně vidět. Každopádně tělísko už bylo venku.

Protože jsem pořád řešila prodlužující se menstruaci, zkracující se cyklus a bolesti, začali jsme v mezičase s mužem zkoušet jiné metody antikoncepce. A slovo dostaly tolik v diskuzi doporučované kondomy.

Psala jsem tehdy, že nám kondomy nevyhovují, což byla (a pořád trochu je) pravda. Dokud jsem ale měla tělísko, experimentovali jsme a naobjednávali z internetu vzorky různých značek, velikostí, hlavně jsme se zaměřili na vychvalované bezlatexové kondomy. Ukázalo se, že existují kondomy, které celkem ujdou a mohly by být variantou. Jsou teda pěkně drahé (kolem 30Kč za kus, ve větším balení vyjdou samozřejmě výhodněji, ale na cenu kondomů z Lidlu se fakt nedostanou nikdy), ale to pro nás naštěstí nebylo zas tak důležité kritérium.

Vyzkoušeli jsme i ženské kondomy. To byly zábavný chvilky, kdo nezažil, ať zkusí 😀 Každopádně pro nás to cesta úplně nebyla. Nepřišlo nám to v ničem lepší než mužské kondomy. Pracovitej se vyjádřil, že z toho má poněkud igelitovej pocit (i když jsme podle návodu hodně lubrikovali), já zas neocenila to, že zatímco u chlapského kondomu po sexu nikde nic nevytéká, u ženského tenhle bonus není.

Nakonec jsme teda po několikaměsíčním zkoušení a rozhodování nakoupili kondomy, které nám přišly nejlepší, a já si nechala tělísko vytáhnout. Jsem vlastně ráda, že se to stalo, i když se ukázalo, že příčina bolestí byla jinde. Menstruaci teď mám zase úplně v pohodě, kratší a cyklus pravidelný a dlouhý 29 dní. A vzhledem k tomu, že jsem tělísku stejně nevěřila na 100 %, to pro mě velká změna není. Ani kondomům totiž nevěřím absolutně a pokaždé jsem napjatá, jestli náhodou nepraskl. Prasknutí kondomu jsem totiž jednou zažila a byla to dost děsivá zkušenost, ale pořád si říkám, že kdyby se to stalo, existuje pořád ještě Postinor.

No jo, beztak každý měsíc trnu, jestli menstruace přijde nebo ne a každej druhej, když se zpozdí třeba jen o den, letím pro těhotenský test. Můžu vám možná připadat jako magor, ale mám své zkušenosti a hlavně už tři děti, tak mě prosím vás nesuďte! 🙂

Tahle fotka je ze dne, kdy jsem se dozvěděla, že čekám Tygra. Velmi neplánovaě samozřejmě. Kecalovi bylo deset měsíců.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *