Pravidelné zpravodajství od nás

Kdo mě čtete už nějakou dobu, možná víte, že jednou měsíčně píšu článek o tom, co je u nás doma nového. Obvykle ho zveřejňuju ke konci měsíce, tentokrát mám týden zpoždění. Minulý měsíc byl totiž jeden z nejnáročnějších měsíců mého dosavadního života. Moji hlavu a můj celý život ovládla deprese. Vidět je to i na mém blogu. Posledních pět (!!!) článků bylo jen a jen o depresi. Nedivila bych se, kdyby to někoho odradilo od čtení. Ono i “jen” čtení o takovém tématu, může být pro někoho moc těžké. Dnes slibuju lehčí čtení. Můžu si to dovolit, protože poslední tři dny je mi zase trošku líp!

Brambůrka

Za měsíc dva roky.

Asi nejvýraznější změna nastala u Brambůrky na kůži. Potom, co jsme jeden lehký ekzém úplně zahnali, nebo to tak minimálně vypadalo, se jí o měsíc později rozjel ekzém po celém těle v takovém rozsahu, že jsme z toho celkem zoufalí. B nikdy takhle špatnej ekzém neměla, ani jako miminko, jenže momentálně má po celém těle víc než deset ložisek. A zbylá kůže je jako struhadlo. Škrábe se a my se snažíme dělat první poslední, aby to přešlo.

Máme pocit, že se jí ekzém začal konstatně zhoršovat od doby, co jsme jí začali dávat na pití obyčejné kravské mlíko. Od jejího roku do roku a půl sice jedla mléčné výrobky, ale pila rostilnná mléka, protože naše pediatrička doporučuje s pitím kravského mléka nezačínat dřív než v roce a půl a umělé mléko už jsme kupovat nechtěli. Někdy jsme dělali domácí rostlinná mléka, někdy jsme kupovali, nejčastěji rýžové, ovesné a mandlové. Právě v roce a půl jsme přešli na kravské. A od té doby má Brambůrka s ekzémem problémy. Rozhodli jsme se proto, na čas jí zkusit vysadit úplně vše mléčné, pokud by zlepšení nastalo, budeme pak testovat, na co přesně reaguje, případně kolik čeho snese. Z její stravy vynecháváme i další dráždivé věci jako kakao a citrusy.

Kromě stravy řešíme i další věci, které možná ekzém ovlivnily. Opět jsme začali prát v eko prostředcích. Peru v nich většinu času, co máme děti, ale někdy, když dojde zásoba, koupím i nějaké konvenční prášky, které chvilku používáme, dokud neobjednáme eko prostředky z našeho oblíbeného e-shopu. A právě jeden načatý Persil z doby asi před rokem jsem měla v prádelně a před měsícem začala opět používat. S tím, že ho dopoužívám, aby mi tam už nezavazel. Brambůrčino velké zhoršení pokožky tudíž může být i reakcí na Persil, protože nastalo během posledního měsíce. A přestali jsme na Brambůrku používat obyčejný opalovací krém pro děti z DM a objednali speciální s přírodním složením vhodný pro ekzematiky (a jak už to tak bývá, fakt strašně drahý).

Na ekzematickou a suchou pokožku jsou výborný ovesný koupele. Osvědčilo se nám to u všech dětí. Dřív jsme kupovali v DM směs namletých vloček, co se jen vysypou do vany a ony se rozpustí, jenže to stojí celkem hodně peněz, na to, že to jsou jen vločky. Proto jsme pak přešli na domácí přípravu ovesných koupelí. Podle návodu na internetu jsem vločky uvařila a pak přecedila. Vodu s ovesným slizem jsem pak vlila do vany. Jenže to je hodně pracné a člověk na to musí myslet hodně dopředu. Až jedna kamarádka mi nedávno poradila geniální věc. Vločky se vsypou do ponožky, ta se zaváže a ponoří do vany. Pak ji stačí během koupele mačkat a ovesný sliz se z ní sám uvolňuje. Je to super bezpracný a já díky tomu zvládám Brambůrce dělat ovesnou koupel každý den. Na nohách, které má ponořené celou dobu, už vidím zlepšení. S rukama je to horší.

Vlivem okolností se Brambůrka poměrně hodně osamostatnila od mámy. Moje pravidelné jezdění do psychiatrického stacionáře přinesly to, že B je dvakrát týdně od osmi do čtyř bez mámy. Hlídačka k nám chodí kromě toho i ještě jeden den navíc, kdy hlídá jen dopoledne, zatímco já jsem na terapii. Mám radost, že to funguje a B není smutná. Pokud by začala být víc v pohodě i s neznámými lidmi, určitě budu uvažovat o nějaké částečné docházce do lesní školky od jejích dvou a půl let. Alespoň třeba na jedno dopoledne. A já mám z tohoto kroku radost i proto, že během prázdnin si Pracovitého máma chce vzít dvakrát všechny děti na prodloužený víkend. Já jsem už teď klidnější, nebojím se, že by to Brambůrka nezvládla a tesknila.

Tygr

Čtyři roky a měsíc.

Po přečtení diskuze pod minulým článkem jsem se rozhodla Tygrovi vrátit na noc plenku. Probrala jsem to i pediatričkou a ta mi potvrdila, že není proč na něj tlačit, do pěti a půl je prý noční pomočování úplně normální. Tygr to vzal celkem dobře, popovídali jsme si s nim o tom, že to neznamená nic špatnýho, vysvětlili jsme mu, že každé tělo je jiné a to jeho zatím neumí v noci nečůrat. A dohodli jsme se, že jakmile bude mít tři noci po sobě plenu suchou, budeme to opět zkoušet bez ní. Zatím se to nestalo, víc než jednu noc sucho nemá. Já jsem ráda, že nemusím neustále prát a hlídat jeho pití. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Zatímco B jsme mlíko a mlíčný věci z jídelníčku sebrali, u Tygra jsme je po radě naší alergoložky opět zařadili. Už je to skoro měsíc a zatím nesledujeme žádnou reakci. Tygr je z toho pochopitelně nadšený, ochutnává sýry, užívá si čokoládu, jogurty i pití mléka. A my máme radost, že velmi pravděpodobně z ABKM opravdu už vyrostl, stejně jako Kecal.

Tygr měl po opětovném otevření školek problém s chozením tam. Bylo to náročné období, kdy doma nestále říkal, že do školky nechce, pokaždé přidal jiný důvod, ve školce plakal a dokonce se jednou po mém odchodu vztekl tak, že hodil s přímotopem a ten se zničil. Hodně jsem vnitřně řešila, co s tím, ale odhlášení ze školky nebo nějaké podobně radikální řešení jsem nezvažovala. Vzhledem k tomu, že Tygr chodí do školky od dvou a půl, tušila jsem, že to není o tom, že by nebyl na školku zralý. To, že taky každý den mluvil o jiném důvodu, pokaždé změnil názor, proč tam nemůže jít, poté, co jsem mu předchozí důvod vyvrátila, ukazovalo na to, že se opravdu asi nejedná o nic závažného. Jen si prostě navykl, že doma s mámou je to fajn. Jednou jsem mu ustoupila, když to bylo opravdu kritické, a do školky nešel, ale nepomohlo to ani trošku, takže další dny chodil už normálně. A plakal. Jenže pak byl ve školce spokojený a v klidu. Asi dva týdny jsme jezdili pro kluky co nejdřív po spaní, jak si Tygr přál, a pak se to konečně zlomilo a Tygr se začal do školky těšit a přestal brečet. Jsem moc ráda a doufám, že po letních prázdninách to nezažijeme znovu.

Kecal

Pět let a osm měsíců.

Jsem ohromně vděčná, že jsem zavolala na Rodičovskou linku Linky bezpečí, když jsem si nevěděla rady s Kecalovými výhružkami sebevraždou a jeho útěky. Musím zaklepat, ale od té doby, co jsem získala na situaci nový náhled pomocí psycholožky na lince, se situace hodně uklidnila. Zásadní bylo, že jsem si s Kecalem o těch situacích promluvila ve chvíli, kdy byl v klidu. Vysvětlila jsem mu, jak moc se o něj bojím, když uteče někam, kde o něm nemám přehled. Zároveň jsem mu řekla, že naprosto chápu jeho potřebu být sám, když je naštavný, protože to mám stejně. Stanovili jsme si bezpečná místa, kam se může zavřít nebo tam utéct (zahrada a obecně kdekoli kolem domu), když bude mít tu potřebu. Netlačím pak na něj, aby se vrátil nebo se mnou mluvil. A útěky přestaly. I výhružky o tom, že se zabije.

Kecalovi hrozně prospělo to, že se opět otevřely školky. Vypadal doma celkem spokojený, ale když jsme pak dorazili do lesňačky, znatelně pookřál. Poslední týdny tam kluci chodili třikrát týdně, protože doháněli nějaké absence, a obzvláště Kecal z toho byl nadšený. Zítra vyráží se staršími dětmi ze školky na celodenní tůru a myslím, že si den bez bráchy moc užije.

Od kamarádky jsme dostali doporučení na knihu Boj o ostrov. V knihovně se na mě dívali jak na blázna, že to chci předčítat takhle malému dítěti, prý je kniha zařazená v kategorii od dvanácti let. Ale stejně jako kamarádčinu pětiletou dceru, i Kecala knížka nadchla. Inspirován knihou už vymyslel několik her o plavbě lodí, bydlení na ostrově a boji s piráty.

A když jsme u těch knih. Koupila jsem dětem Moji první knihu o sexu, kterou jsem si prohlídla u kamarádky na návštěvě. Nelíbí se mi ilustrace, které tam jsou, ale informačně mi přišla velmi dobrá a názorná. Je hodně podrobná, kromě dospívání, sexu a těhotenství, je tam i kapitola o masturbaci, antikoncepci, zmíněná je i prevence sexuálního obtěžování dětí. Přišla mi mnohem lepší než některé známější, například Co to tam mám? od Svojtky. Kecal první nad knížkou ofrňoval nos, že on už to všechno dávno zná (haha). Ale pak si párkrát knížku sám potají prohlížel a nakonec ho zvědavost přemohla a přišel s tím, že ho zajímá, co tam píšou. Ano, samozřejmě na té stránce, kde byl nejvíc názorně zobrazený sex 😀 Takže jsme si to přečetli. Už máme za sebou i kapitolu o kondomech a menstruaci.

Pracovitej

Já nevím, jestli už to není trošku trapný psát, ale Pracovitej uvařil další pivo! Už třetí druh a celkově čtvrtou várku piva. Tentokrát to bude Lemon Drop Summer Ale s názvem Starshine. Těším se velice, protože zatím všechna jeho piva byla vynikající. Mimochodem, za dva týdny bude u nás doma svatba. A ve sklepě čeká 45 litrů uvařeného svatebního speciálu. Nemluvím o domácí medovině, kterou v mezičase vyrábí. Nelze ho nemilovat!

Máma

O depresích víte už opravdu všechno, to dnes vynechám. Toužím se s vámi podělit o nějaké radosti, které se v posledních dnech vyskytly. Například naše skvělé slepičky, které mě teda někdy pěkně vytáčejí, dneska snesly první vajíčko! Slepičky k nám dorazily hodně mladé a tak jsme čekali šest týdnů než přijde první vajíčko, dneska jsme se konečně dočkali. Jinak je život slepic dost vtipný. Bydlí s ovečkama, žerou si navzájem jídlo, pijou si navzájem vodu, řádí tam spolu, hledají díry v plotě a vydávají se na špacír, abych je pak zachraňovala. A třeba včera jsem je měla fakt chuť zabít. Jedna slepice utekla mimo ohradu a zatímco já jsem lezla z prudkého kopce dolů a snažila jsem se ji chytit a odnést zpět do ohrady, ona pořád zdrhala. Nakonec jsem se sklouzla po bahně a hňápla do něj rukou a celý pravý bok těla jsem měla obalený bahnem. Ležela jsem v té bahenní lázni a nadávala na tu blbou slepici a ona si mezitím v klidu našla díru v plotě, kudy se zase vrátila do ohrady. Takže příště už nikoho nezchraňuju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *